دوره کارنس چیست؟

دوره کارنس چیست؟

حداقل زمانی که بین آخرین سمپاشی تا برداشت محصول لازم است رعایت شود تا بقایای سم مورد تجزیه عوامل طبیعی قرار گرفته و مقدار آن در سطح میوه ها و سبزیجات کاهش یابد را دوره کارنس می نامند.

دوره کارنس بسته به نوع سم، مقدار مصرف، فرمولاسیون سم و نوع گیاه متغیر است. این مدت روی برچسب ظرف سم به اسم دوره کارنس یا PHI (Pre Harvest Interval) نوشته شده است. رعایت این زمان به ویژه برای محصولات کشاورزی که به صورت تازه مصرف می شوند اهمیت بالایی دارد. متاسفانه اغلب اوقات این محصولات قبل از اینکه دوره کارنس سم به پایان برسد، وارد بازار شده و در حالیکه بقایای سم هنوز در بافت های میوه ها و سبزیجات وجود دارد به فروش می رسد.

آیا شستن و پوست گرفتن مانع از ورود سم به بدن می شود؟

شستن و پوست گرفتن میوه ها تنها در مورد سموم غیر سیستمیک می تواند منجر به کاهش آلودگی شود اما درباره سموم سیستمیک (یعنی سمومی که به درون بافت نفوذ می کنند) از بین بردن آلودگی تقریبا غیرممکن است.

عوارض عدم توجه به دوره کارنس در سلامت انسان

باقیمانده سموم موجود در محصولات کشاورزی مصرفی با تجمع در معده و کبد که وظیفه دفع سموم را دارد موجب بروز بیماری های خطرناکی مانند سرطان خون و دستگاه گوارش، بیماری های تنفسی و عصبی و.. می شود. در واقع مصرف زیاد (هم در مقدار و هم در تعداد دفعات سمپاشی) و عدم رعایت دوره کارنس سموم موجب می شود آنچه به عنوان غذا وارد بدن انسان می شود در واقع ترکیبات رنگارنگ تهدید کننده سلامت او باشند.

, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...