رطب یا خرما: مساله این است!

خرما میوه درخت نخل و گیاهی تک لپه ای است. در مناطق گرمسیر رشد می کند، مقاوم به خشکی است و در مقایسه با سایر میوه ها، بالاترین مقاومت به شوری را دارد.

حدود چهارصد رقم خرما در ایران وجود دارد که از نظر شکل، رنگ، اندازه و… با هم متفاوتند. میوه این درخت در مراحل مختلف رسیدن نام های مختلفی دارد. خارک (خَرَک)، رطب و خرما در واقع یک میوه اما در مراحل مختلف رشد هستند که در هر سه مرحله هم قابل استفاده می باشند.

اولین مرحله: میوه هایی سبز و کال هستند که مدتی پس از گرده افشانی، روی خوشه های نخل ظاهر می شوند. در این مرحله تفاوتی از نظر رنگ بین رقم های مختلف نبوده و همگی سبزرنگ هستند. در این زمان قند موجود در میوه، گلوگز و فروکتوز است.

دومین مرحله: میوه های سبزرنگ در این مرحله، بسته به نوع رقم به رنگ های مختلف زرد و قرمز در می آیند. اگر در این مرحله وارد نخلستان های هرمزگان شوید از تنوع رنگ و شکل میوه ها تعجب خواهید کرد. خارک های زرد و کشیده آل مهتری، خارک قرمز و نسبتا کشیده خنیزی و…

ساکارز قند موجود در میوه ها در این مرحله است و  تقربیا شش هفته رنگی در نخلستان های جنوب برقرار است.

سومین مرحله: گرمای هوا بعد از چند هفته، موجب تبدیل خارک های رنگی به رطب می شود. رطوبت رطب بیشتر از خرماست. رطب ها به رنگ قهوه ای  و به صورت نیمه رسیده هستند. طول این دوره حدود چهار هفته است.

چهارمین مرحله: خرمای رسیده محصول این مرحله است. رطوبت کمتری از رطب دارد و مدت بیشتری روی درخت مانده است. در واقع رطب ها بعد از اینکه چندین روز در دمای بالا (در جنوب به آن دوره خرماپزان می گویند) روی نخل باقی ماندند و به صورت نیمه خشک در آمدند، خرما نامیده می شوند.

خرما

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...