طرز تهیه ترشی انبه‌:

برای تهیه ترشی به انبه سبز یا انبه کال (نارس) نیاز هست. انبه کال ترش مزه است و رنگ آن سبز می باشد. به چند روش می توان انبه را ترشی انداخت. روش اول روش سنتی تهیه ترشی در جنوب ایران است. در این روش انبه‌ها را با پوست چهارقاچ می‌کنند. هسته آن را در می آورند و  روی آن نمک می‌پاشند. حبه های سیر را اضافه کرده و حدود یک روز در آفتاب می‌گذارند بماند. سپس با سرکه و کمی ادویه مخصوص ترشی را آماده می‌کنند. رنگ این ترشی به سبزی می زند. در روش دوم پوست انبه های سبز را گرفته و هسته انبه را خارج می کنیم. بعد آن را خلال می نماییم. کمی زردچوبه و نمک روی آن می‌ریزیم و خوب با دست مخلوط می‌کنیم تا خلال‌ها زرد رنگ شود و بعد می‌گذاریم حدود 24 ساعت در آفتاب بماند. سرکه، شکر و یک قاشق چای‌خوری زردچوبه را مخلوط کرده و روی گاز می‌جوشانیم. می‌گذاریم کمی خنک شود. سیر را هم جداگانه خرد و یا رنده می نماییم.

در ظرف موردنظر برای ترشی یک ردیف انبه می‌چینیم. گلپر، سیاه دانه و تخم گشنیز آسیاب شده و یکی دو تا فلفل قرمز هندی (این ادویه به صورت ترکیب شده و آماده هم موجود است) و مقداری سیر رنده شده روی آن می‌ریزیم. مجدداً یک لایه انبه می چینیم و ادویه و فلفل روی آن می ریزیم. به همین ترتیب ادامه می دهیم تا ظرف پر شود.
سرکه را روی مواد می‌ریزیم و درب ظرف را محکم می‌بندیم و می‌گذاریم یک هفته‌ای کمی نرم شود و در یخچال از آن نگهداری می‌کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...